Wewnętrzne szkolenie dla członków „Białego murowania”

12 października 23

Branża budowlana poszukuje coraz bardziej ekologicznych rozwiązań, prowadzących do redukcji emisji dwutlenku węgla. Idea ta wpisuje się w misję Stowarzyszenia Producentów Silikatów „Białe murowanie”.

Dotychczas większość naszych zasobów i energii kierowaliśmy w Stowarzyszeniu wobec profesjonalistów i środowiska akademickiego, poprzez organizację spotkań, webinariów i konferencji, czy wydawnictwa. Nadszedł jednak czas, aby wesprzeć indywidualne działania członków „Białego murowania” w dążeniu do uczynienia silikatów jeszcze bardziej przyjaznych środowisku. Zorganizowaliśmy zatem wewnętrzne szkolenie dla członków Stowarzyszenia, podczas którego poruszone zostały tematy związane z technologią produkcji. Zastanawialiśmy się nad tym, jak  producenci silikatów mogą podejść do procesu produkcji i co mogą w nim zmienić, aby obniżyć ślad węglowy silikatów. Rozważaliśmy, w jakim zakresie modyfikacje w doborze i zużyciu surowców, zużyciu energii i gospodarki odpadami, mogą wpłynąć na zmianę w zakresie emisji dwutlenku węgla.

Szkolenie odbyło się 4 i 5 października 2023 r. w Warszawie. Na zaproszenie Stowarzyszenia „Białe murowanie” poprowadził je autorytet dla branży silikatowej, dr Wolfgang Eden, kierownik Forschungsvereinigung Kalk-Sand eV w Niemczech, który od ponad 30 lat dla Niemieckiego Stowarzyszenia Producentów Silikatów, bada silikaty, w zakresie technologii produkcji, rozwoju produktu oraz środowiska i zrównoważonego rozwoju. Dziękujemy naszym członkom za bardzo liczny udział i merytoryczną oraz inspirującą dyskusję.